Misija – paruošti augintinius šaltymečiui!
2021-11-29
Vis labiau šąlant orams imamės dairytis šiltesnių megztinių, ieškome naujo palto bei batų šaltajam metų sezonui. Būtina pasirūpinti ne tik savimi, bet ir keturkojais bičiuliais. Atšiaurios oro sąlygos kelia įvairių papildomų iššūkių ir gyvūnams.
Pasirūpinti apranga
Gyvūnams pasiūti megztukai, paltukai ir kita apranga yra kur kas daugiau nei mados reikalas ar šeimininkų pramoga. Vieni keturkojai bičiuliai turi natūraliai ilgą, tankų kailį, kurio pakanka apsisaugoti nuo žvarbių orų, o kitų kailiukas visai menkas, be tankaus poplaukio, tad jiems kaip ir mums reikalinga papildoma apsauga nuo šalčio, drėgmės bei vėjo. Jeigu jūsų keturkojis bičiulis priklauso pastarųjų grupei, pats metas pasidairyti gyvūnams skirtos aprangos. Mažiausiai, ko reikės – bent poros striukų/ liemenių. Turėti keletą drabužių pakeitimui patogiau, nes tiek vėlyvą rudenį, tiek žiemą lauke gali būti gana daug purvo, balų, tad augintinis netrunka susitepti ir jo aprangą tenka dažnai skalbti. Drabužiai šunims (kaip ir katėms) šiandien – jokia naujiena, tad jų lengvai rasite tiek fizinėse, tiek internetinėse gyvūnų prekių parduotuvėse. Beje, renkantis aprangą gyvūnams svarbiausia atsižvelgti į jos kokybę ir patogumą – ar drabužiai keturkojui bičiuliui bus patogūs, nevaržys judesių. Pirmenybė šiuo atveju turėtų būti teikiama tikrai ne stiliui.
Pėdučių priežiūra
Žiemą, kai keliai būna padengti sniegu ir ledu, gyvūnų pėdutėms pavojų kelia ne tik šaltis, bet ir druska, barstoma tirpdyti ledo dangai. Pastaroji gali stipriai sudirginti pėdučių odą, sukelti skausmingus įtrūkimus, net infekcijas. Todėl šaltymečiu augintinio pėdučių priežiūrai būtina skirti ypatingą dėmesį. Viena efektyviausių priemonių jų apsaugai yra specialus balzamas, kurio rasite daugumoje veterinarijos vaistinių ar gyvūnų prekių parduotuvėse. Jis tinka tiek profilaktikai, tiek gydymui. Specialaus balzamo ar vaško jokiu būdu nevalia keisti naminėmis priemonėmis – kokosų aliejumi, taukmedžių sviestu ar pan., mat tokie produktai tik dar labiau suminkština pėdučių odą ir ji tampa pažeidžiamesnė. Kas kartą grįžus iš pasivaikščiojimo gyvūno pėdas taip pat reikėtų nuplauti šiltu vandeniu ir labai kruopščiai nusausinti. Šaltymečiu ypač svarbu reguliariai kirpti gyvūno nagus ir patrumpinti tarp pėdų pagalvėlių augantį kailį, mat prie jo itin limpa sniegas. Galiausiai verta pagalvoti ir apie šunims skirtus batukus. Jie puikiai saugo tiek nuo šalčio, tiek nuo drėgmės bei kenksmingo druskų poveikio. Tiesa, geriausia prie avalynės keturkojį pratinti nuo mažens, mat ne visi gyvūnai su batukais jaučiasi patogiai. Svarbu, kad šuns batai būtų pagaminti iš kokybiškų medžiagų, tinkamo dydžio, neslidžiu padu. Traumos paslydus gresia ne tik mums, bet ir augintiniams. Todėl, jeigu lauke itin slidu, verčiau vengti aktyvių žaidimų su keturkoju bičiuliu, o tik ramiai ir saugiai pasivaikščioti. Apskritai šaltymečiu svarbu stebėti, kaip gyvūnas jaučiasi lauke – jeigu ima kilnoti kojas, atrodo susigūžęs, nepatenkintas, gręžiasi namų link, nereikėtų užsibūti kieme – atlikus gamtinius reikalus iškart grįžti į šiltus namus.
Šėrimo ypatumai
Šiltuose namuose gyvenančių gyvūnų šėrimo atšalus orams keisti nebūtina. Kaip ir bet kuriuo metų laiku, svarbiausia, kad pašaras būtų kokybiškas, subalansuotas, pritaikytas individualiems keturkojo bičiulio poreikiams. Visai kas kita, jeigu gyvūnas laikomas lauke, voljere. Šiuo atveju pašaro keitimas yra privalomas. Šuns organizmas, bandydamas palaikyti pastovią kūno temperatūrą, per šalčius išeikvoja gerokai daugiau energijos nei šiltymečiu. Tai reiškia, kad gyvūnui reikalingas kaloringesnis pašaras arba didesnis jo kiekis. Pašaro normą įprastai rekomenduojama padidinti 10–20 %. Galima gyvūno racioną papildyti ir maisto papildais, kurie sustiprins jo imuninę sistemą ir padės lengviau ištverti žiemą. Svarbu nepamiršti, jog gyvūnui visuomet turi būti prieinamas švarus geriamas vanduo. Žiemą lauke jis gali tiesiog užšalti, todėl reikėtų dažniau keisti – kelis kartus per dieną.
Dėmesys murklėms
Kalbant apie šaltymečiu gyvūnų tykančius pavojus, daugiausiai dėmesio skiriama šunims. Natūralu, mat jie kur kas dažniau keliauja į lauką, o katės lieka jaukiuose šiltuose namuose. Visgi žiema sukelti papildomų iššūkių gali ir joms, net jeigu murklė nė nekiša nosies iš namų. Kai kurios katės ypač jautrios šalčiui bei drėgmei, todėl gali jausti diskomfortą net namuose, ypač pereinamuoju laikotarpiu, kai jau pakankamai vėsu, bet namai dar nėra šildomi. Dažniausiai šaltis labiausiai „gąsdina“ itin trumpą kailiuką turinčias ar visai plikas kates, pvz., sfinksus, Kornvalio reksus ir kt. Jeigu pastebite, kad jūsų murklė jaučia diskomfortą ir nuolat ieško šiltesnės vietelės namuose, galima ją aprengti katėms skirtais megztukais. Taip pat verta pagalvoti apie guolio įrengimą kokioje nors šiltesnėje namų vietoje – galbūt kažkur yra šildomos grindys, gal kažkur arčiau židinio ar tiesiog saulės labiau prišildomame kambaryje. Šaltymečiu itin praverčia uždari guoliai-būdelės, kuriuose efektyviau generuojasi ir užsilaiko šiluma. Gyvūnų prekių parduotuvėse galima įsigyti ir specialių šildomų guolių.
Dauguma kačių šaltuoju metų laiku tampa kiek pasyvesnės, mažiau žaidžia ir daugiau laiko snaudžia. Taigi jos išeikvoja mažiau energijos ir kartais ima tukti. Todėl labai svarbu stebėti ilgauodegės svorį ir, jeigu šis ima augti, šiek tiek sumažinti pašaro normą ar šaltymečiui rinktis liesesnį. Svarbu neleisti katei visiškai aptingti – skirkite pakankamai laiko su ja pažaisti, kad paskatintumėte fizinį aktyvumą, kuris labai svarbus ne tik fizinei, bet ir psichinei gyvūno gerovei.
Parengė petoffice.lt