Karščiai pavojingi ir keturkojams bičiuliams!
2021-06-22


Kai termometro stulpelis artėja prie 30-ies laipsnių ar kyla dar aukščiau, jaučiame nuovargį, diskomfortą ir kyla didžiulė perkaitimo grėsmė. Karščiai pavojingi ir mūsų augintiniams. Kaipgi jais pasirūpinti kaitriomis vasaros dienomis?
Svarbiausia – vėsi aplinka
Didžiausias pavojus perkaisti kyla tuomet, kai aplinkos temperatūra pasiekia 30℃ ir daugiau. Ypač, jeigu karštį lydi didelė oro drėgmė (60 % ir daugiau). Dauguma naminių gyvūnų karščius perneša sunkiau nei mes, žmonės, mat jų kūnas negali prakaituoti, todėl jiems sunkiau atsivėsinti. Didžiausią pavojų kaitra kelia vyresniems, antsvorio kamuojamiems, sergantiems ir trumpasnukiams augintiniams.
Norint apsaugoti keturkojus bičiulius nuo perkaitimo, svarbiausia sukurti optimaliai vėsią aplinką. Ji turi būti gerai ventiliuojama, apsaugota nuo tiesioginių saulės spindulių. Būtų gerai, kad gyvūnas turėtų galimybę atsigulti ant vėsesnio paviršiaus, pvz., plytelių ar drėgno rankšluosčio. Esant galimybei netgi galima įrengti vandens pripildytą maudyklę, kurioje norėdamas gyvūnas galėtų atsigaivinti.
Šunų augintojai turėtų prisiminti, kad nerekomenduojama vesti keturkojų bičiulių į lauką karščiausiu paros metu, tarp 11 ir 16 val. Jeigu vis dėlto tenka, būtina laikytis pavėsyje, duoti gyvūnui reguliariai atsigerti vandens (juo galima sudrėkinti ir gyvūno kailį), vengti didelio fizinio aktyvumo.
Palikimas automobilyje – mirties nuosprendis
Bene pavojingiausia situacija, į kurią šeimininkai pastato savo keturkojus bičiulius kaitriomis dienomis, yra jų palikimas automobilyje. Dažnai tenka girdėti, esą nieko tokio, juk į parduotuvę užbėgsiu tik kelioms minutėms. Tiek gali būti pakankamai, kad viskas baigtųsi tragedija. Uždaras automobilio salonas kaitriomis vasaros dienomis prikaista itin greitai. Palikus jį saulėje, salono temperatūra gali greitai pasiekti 40℃ ir daugiau. Todėl čia palikti gyvūną pavojinga net ir kelioms minutėms, jis gali perkaisti ir patirti šilumos smūgį. Dažnai negelbsti nė šiek tiek praverti langai. Tai taip pavojinga, kad gyvūno palikimas įkaitusiame automobilyje gali būti traktuojamas kaip žiaurus elgesys su juo.
Mažiau pašaro, daugiau vandens
Kaitriomis dienomis žmonėms rekomenduojama valgyti lengviau virškinamą, mažiau kaloringą maistą ir nepamiršti vartoti pakankamai skysčių. Tokia pati taisyklė galioja ir gyvūnams. Todėl per karščius geriausia šiek tiek sumažinti pašaro kiekį, nors dažnai keturkojų bičiulių apetitas truputį sumažėja savaime. Dar svarbiau augintinį aprūpinti pakankamu šviežiu vėsaus geriamo vandens kiekiu. Jis turėtų būti prieinamas visada ir neribojamas. Svarbu nepamiršti vandens turėti ir išvykų metu! Šiltuoju metų laiku gyvūnas skysčių išlaka iki 2-3 kartų daugiau negu žiemą, į tai svarbu atsižvelgti pildant vandens dubenėlį, ypač, jeigu ilgesnį laiką nebūsite namuose. Daugiau vandens reikia sausu pašaru šeriamiems gyvūnams. Beje, vandens dubenėlis turėtų stovėti pavėsyje.
Atskirą dėmesį reikėtų skirti kai kurių šeimininkų pomėgiui karštomis vasaros dienomis keturkojus bičiulius palepinti ledais. Kad ir kaip gyvūnas juos mėgtų, to daryti nerekomenduojama. Dauguma suaugusių kačių ir šunų nevirškina piene esančios laktozės, todėl ledai gali sukelti pilvo pūtimą, skausmą, viduriavimą ir kitus virškinimo sutrikimus.
Jeigu perkaito...
Gyvūno perkaitimą išduoda jo vangumas, mieguistumas, intensyvus lekavimas ar net dusulys. Apžiūrėję jo liežuvį, dantenas matysite, jog jie stipriai paraudę, gali atsirasti seilėtekis, netgi vėmimas. Sunkiausiais atvejais gyvūnas praranda sąmonę. Perkaitusį gyvūną būtina kuo skubiau nugabenti į vėsią aplinką, duoti atsigerti vėsaus vandens, galima ant kūno uždėti vėsų kompresą (pvz., vėsiame vandenyje sudrėkintą rankšluostį) arba vėsiu vandeniu sudrėkinti jo kailį. Jeigu būklė negerėja ar net blogėja, būtina augintinį kuo skubiau vežti pas veterinarą. Beje, ištikus šilumos smūgiui dažnai sutrinka ir gyvūno elgesys, tad būkite atsargūs – jis gali elgtis agresyviai, pulti.
Parengė www.petoffice.lt
Rūpinames savo mylimiausiais
