Kaip išsirinkti kačių kraiką?
2021-09-21
Jeigu nusprendėte įsigyti katę, neabejotinai teks pasirūpinti ir bent keliais būtiniausiais jos priežiūros reikmenimis. Tarp jų vienas svarbiausių yra kraikas. Kaipgi jį išsirinkti, kad tenkintų tiek augintinės, tiek jūsų pačių lūkesčius?
Katės įpročiai
Jeigu priglaudžiate jau kiek ūgtelėjusį kačiuką ar net suaugusią katę, labai tikėtina, kad ji bus pratusi prie tam tikros kraiko rūšies. Tai reiškia, kad kitoks kraikas jai gali kelti diskomfortą ir tapti priežastimi, kodėl murklė nenoriai naudojasi kraiko dėžute, gamtinius reikalus atlieka ne vietoje. Tokiu atveju svarbu buvusių šeimininkų, o gal gyvūnų globos namų darbuotojo pasiteirauti, kokį kačių kraiką jie naudojo. Iš pradžių geriausia pirkti tokį patį, o vėliau, jeigu norėsis, katę pamažu pratinti prie kitokio tipo kraiko. Gyvūnų priežiūros specialistai pataria su nauju kraiku gyvūną supažindinti pamažu – nedidelį jo kiekį įmaišant į įprastą kraiką ir pamažu didinant proporcijas naujojo naudai. Toks perėjimas turėtų trukti apie 10 dienų, nors vienoms katėms gali prireikti ir daugiau laiko, o kitoms tinka ir staigus kraiko pakeitimas.
Įspėjantys ženklai
Katės yra labai tvarkingi gyvūnai, tad įprastai, jeigu pradeda gamtinius reikalus atlikti ne vietoje, tai yra įspėjamasis ženklas, kad kažkas yra ne taip. Gali būti, kad augintinė turi kokių nors sveikatos problemų, bet labai dažnai dėl tokio nepageidautino elgesio galima kaltinti netinkamą kraiką. Ženklų, kad naudojamas kraikas murklei kelia diskomfortą, gali būti įvairių. Vienos katės apskritai atsisako naudotis kraiko dėžute, kitos joje ilgai kapstosi, vengia į ją eiti, kelis kartus pabando pasinaudoti, vėl išlipa, išreiškia nepasitenkinimą kniaukimu, vėl grįžta. Jeigu matote, kad augintinei naudojimasis kraiko dėžute kelia iššūkių, jokiu būdu to neignoruokite. Katės yra jautrūs sutvėrimai, tad, galbūt, pasirinktas kraikas nemaloniai limpa prie pėdučių ar jas braižo, gal skleidžia gyvūnui nemalonų aitrų kvapą, o gal tiesiog katės netenkina kraiko struktūra... Bet kokiu atveju rekomenduojama pabandyti kitokį kraiką, kol rasite tą, kuris tenkina ir jus, ir augintinę.
Skirtingi tipai
Gyvūnų prekių parduotuvės siūlo platų kačių kraiko pasirinkimą, tad nežinant, ko ieškote, galima visiškai pasimesti. Susiorientuoti, kas geriausiai tinka jums, visuomet padės parduotuvėje dirbantys specialistai, tačiau labai naudinga apie skirtingas kraiko rūšis išmanyti ir patiems. Tuomet galėsite jį pirkti prekybos centruose, internetu ar kitose prekybos vietose, kur padėti pasiryžusio konsultanto tiesiog nėra.
Plačiausia prasme kačių kraikas skirstomas į sušokantį ir nesušokantį. Pirmasis kur kas greičiau sugeria drėgmę, gyvūnui pasišlapinus sušoka į tvirtus gumulėlius, kuriuos lengva tuoj pat pašalinti. Tai leidžia kraiko dėžutėje palaikyti nuolatinę švarą, jeigu tik skirsite tam pakankamai laiko. Nesušokantis kraikas drėgmę sugeria gerokai lėčiau, bet įprastai sudėtyje turi nemalonius kvapus neutralizuojančių komponentų. Tokį kraiką patartina keisti maždaug kas savaitę ar net rečiau – viskas priklauso nuo gamintojo rekomendacijų ir paties augintinio ar jų skaičiaus.
Taip pat kraikas gali būti bekvapis, tiksliau, natūralaus kvapo, arba aromatizuotas. Nereikėtų skubėti pernelyg žavėtis pastaruoju. Kai kurie kraikai būna taip stipriai prisotinti sintetinių kvapų, kad jie erzina ne tik jautrią augintinių, bet ir pačių šeimininkų uoslę. Todėl renkantis aromatizuotą kraiką svarbu pasidomėti, kokie kvapai jame naudojami, koks jų intensyvumas, kilmė ir pan.
Visgi daugiausiai klausimų nepatyrusiems kačių augintojams kelia kraiko sudėtis. Apžvelkime pačius populiariausius kraikų tipus.
Bentonitinis kraikas yra natūralus, gaminamas iš smulkiagrūdžio molio, pasižyminčio ypač dideliu drėgmės absorbcijos koeficientu. Sušlapęs toks kraikas sušoka į tvirtus gumulus, kuriuos lengva pašalinti tam skirta lopetėle. Gerai sulaiko nemalonius kvapus. Gali būti tiek natūralaus kvapo, tiek aromatizuotas. Bene dažniausiai minimas trūkumas – dulkėtumas. Palyginus tai nebrangus ir ekonomiškas kraiko variantas.
Medžio drožlių kraikas – dar vienas natūralus pasirinkimas. Dažniausiai gaminamas iš pušų ar eglės drožlių, taigi yra visiškai suirstantis, neteršiantis gamtos, labai švelnus kačių pėdutėms. Jis turi švelnų malonų natūralų kvapą, įprastai priimtiną tiek žmonėms, tiek gyvūnams. Medžio drožlių kraikas sudrėkęs nesušoka į tvirtus gumulus, bet gerai sugeria drėgmę ir sulaiko kvapus. Tiesa, kai kurie žmonės skundžiasi, kad toks kraikas lengvai prilimpa prie katės pėdučių ir nešiojasi po namus.
Ekologiškas kraikas gaminamas atsižvelgiant į saugumą žmogui, gyvūnams ir gamtai. Jo gamyboje nenaudojama kertama mediena, sintetinės bei taršios medžiagos. Toks kačių kraikas gali būti pagamintas iš žirnių skaidulų, kukurūzų miltų, smulkintų riešutų kevalų, kviečių ir kitų panašių greitai atsinaujinančių gamtinių žaliavų. Jame nebūna jokių sintetinių dažiklių, kvapų ar kitų potencialiai žalingų priedų. Toks kraikas lengvai suyra, dauguma jo rūšių galima tiesiog nuleisti klozete, kas itin patogu tvarkant kraiko dėžutę. Jį patogu naudoti, mat sušlapęs sušoka į gana tvirtus gumulėlius, puikiai neutralizuoja nemalonius kvapus. Dauguma vartotojų džiaugiasi, kad ekologiškas kraikas taip pat mažai dulka, juo pasinaudojęs gyvūnas namuose nepalieka pėdsakų. Pagrindinis veiksnys, galintys sulaikyti nuo ekologiško kačių kraiko pirkimo – palyginus aukšta kaina.
Silikoninis kraikas, kaip jau galima suprasti iš pavadinimo, gaminamas iš silicio dioksido kristalų. Jis gali būti tiek natūralaus kvapo, tiek aromatizuotas. Bet kuriuo atveju puikiai absorbuoja nemalonius kvapus, todėl kasdien iš kraiko dėžutės pakanka pašalinti gyvūno išmatas. Šlapimas puikiai susigeria į silikono granules ir ten yra „užrakinamas“. Šis kraikas sušlapęs nesušoka į gumulėlius. Priklausomai nuo gaminimo technologijos, gali tarnauti net iki mėnesio (kai kraiko dėžute naudojasi viena katė). Silikoninį kraiką besirenkantys žmonės džiaugiasi, kad jis visiškai nedulka, mažai nešiojasi po namus. Tiesa, yra palyginus brangus. Be to, kai kurios katės jo nemėgsta, nes kristalai gali dirginti jautrias jų pėdutes, kitoms nepriimtinas silikoninio kraiko šiugždesys. Visgi toks kraikas puikiai tinka alergiškoms murklėms (rinktis nearomatizuotą). Tik reikėtų prisiminti, jog silikoninis kraikas ne visuomet rekomenduojamas mažiems kačiukams, mat šie bežaisdami jo gali prisiėsti.
Parengė petoffice.lt